Cierpienia Buszmenów w cieniu diamentowego odkrycia

Pomimo rosnących zysków z międzynarodowych operacji wydobycia diamentów w Botswanie, społeczności Buszmenów nadal cierpią.


W drugiej połowie listopada 2015 roku w pobliżu rezerwatu Buszmenów, Central Kalahari Game Reserve, znaleziono drugi co do wielkości diament w historii. Administracja Botswany bardzo chętnie chwali się znaleziskiem szacując majątek związany z diamentami w światowych mediach, ale jak dotąd bezustannie ignoruje trwające i powtarzające się przypadki naruszeń praw człowieka rdzennych wspólnot Buszmenów żyjących najczęściej w pobliżu eksploatowanych zasobów naturalnych.

Buszmenów wysiedlono z ich ziem ponad 10 lat temu. W 2006 roku sąd oficjalnie obwieścił ich prawo do powrotu do swoich domów położonych w granicach rezerwy. Pomimo orzeczenia, większości członkom plemienia uniemożliwiono zamieszkanie tam. Dla tych, którzy postanowili wrócić, życie zgodne z ich kulturą stało się prawie niemożliwe. Rządowi ministrowie i reprezentanci korporacji Gem Diamonds, obiecali stworzyć kilka nowych odwiertów umożliwiających im pozyskiwanie wody, ale większość Buszmenów nadal nie posiada dostępu do czystych zasobów błękitnego płynu.

Administracja Botswany wprowadziła ogólnonarodowy zakaz polowania w 2014 roku, który uniemożliwił Buszmenom funkcjonowanie, zgodne z ich kulturą i metodami pozyskiwania żywności. W razie jego złamania grożą im aresztowania, pobicia i tortury ze strony paramilitarnej policji oraz strażników finansowanych przez państwo. Rdzenni Mieszkańcy oskarżani są o „kłusownictwo”, ponieważ polują, aby wyżywić własne rodziny. A to wszystko dzieje się mimo orzeczenia sądowego uznającego ich prawo do polowań w rezerwie, wydanego przed dziewięcioma laty.

Dyrektor organizacji Survival International, Stephen Corry, komentując ostatnie diamentowe odkrycie w Botswanie powiedział: „Media zostały tak tym zaślepione, że Botswana łatwo ukryła prawdziwe ofiary swojej diamentowej gorączki. Prawa Buszmenów są wciąż naruszane przez rząd, który myśli, że sam jest zbyt potężny, aby słuchać własnego Sądu Najwyższego. W okresie przygotowań do 50. rocznicy obchodów odzyskania niepodległości przez Botswanę, planowanych na 2016 rok, Survival International będzie robił wszystko, aby upewnić się, że nadużycia w stosunku do Buszmenów nie zostaną zapomniane, w nadziei, że większość obywateli Botswany zacznie traktować ich sprawiedliwie”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: SurvivalInternational.org, TVP.info

Artykuł ukazał się także na WolneMedia.net

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Afryka, Okupacja, Prawa Człowieka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s