Filipiny. Stu rdzennych mieszkańców zginęło broniąc swych praw

„Na przestrzeni ostatnich trzech lat, 100 przedstawicieli rdzennych społeczności na Filipinach zginęło broniąc swoich domów, społeczności i środowiska” – oznajmiła Victoria Tauli-Corpuz, pełniąca funkcję Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. Ludności Tubylczej (UNSRRIP). „Gdy Ludy Tubylcze chronią lasy i zasoby wodne, jeżeli dochodzą swoich praw, to stają się ofiarami aresztowań, a nawet pozasądowych egzekucji” – powiedziała w swoim oświadczeniu z 11 sierpnia 2015 roku.

Przemawiając w obecności 79 liderów z 38 rdzennych społeczności w Quezon City, Victoria Tauli-Corpuz podkreśliła, że teraz gdy Filipiny zmagają się z ciężarem degradacji środowiska ludy tubylcze mają do odegrania bardzo ważną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej kraju. Filipińscy autochtoni ponoszą ciężar destrukcyjnych projektów, takich jak górnictwo, rozrost infrastruktury, elektrownie wodne oraz duże plantacje, które wespół niszczą środowisko naturalne. „Jeżeli ktoś spojrzał na mapę Filipin, to tylko lasy leżące na terytorium rdzennej społeczności pozostają nietknięte” – zauważyła specjalna sprawozdawczyni ONZ dodając, że „ludy tubylcze mają duży wkład w krajowy rozwój na Filipinach”. Ten wkład przekłada się na utrzymanie stabilności i integralności tych ekosystemów, które świadczą usługi ekologiczne nie tylko na korzyść rdzennej ludności, ale całego kraju. „Mówimy o czystej wodzie, czystym powietrzu, różnych roślinach oraz wiedzy na temat mikroorganizmów, które przyczyniają się do zdrowia ludzi” – skonkretyzowała Tauli-Corpuz.

Prawdą jest, że rdzenna ludność stanowi 5% populacji całego świata, równocześnie jednak stanowi 15 procent ludzkości żyjącej w skrajnymi ubóstwie. „Rząd Filipin musi zwrócić większą uwagę na nich, ponieważ oni nie tylko czynią kraj bardziej zróżnicowanym kulturowo, ale ich wiedza i praktyki zagwarantują, że Filipińczycy do siedmiu pokoleń naprzód, będą żyli w lepszym świecie niż teraz” – zakończyła wysłanniczka ONZ.

Kompilacja i tłumaczenie: Damian Żuchowski
Źródła oryginalne: iva.aippnet.org, servindi.org
Artykuł ukazał się także na wolnemedia.net

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Azja, Prawa Człowieka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s