Plemię Chabu prześladowane przez osadników

Zgodnie z wiadomościami, jakie zdobyła zabiegająca o poszanowanie praw ludności tubylczej na całym świecie organizacja Survival International, członkowie myśliwsko-zbierackiego ludu Chabu są ścigani i zabijani przez osadników, którzy okupują ich ziemie w południowo-zachodniej Etiopii.


Plemię Chabu jest stosunkowo niewielkim, liczącym sobie 1500 osób ludem, który jako jeden z ostatnich w Afryce podtrzymuje swoje łowiecko-zbierackie metody gospodarowania. Tradycyjne terytoria Chabu pokrywają się z wyżynnym lasem położonym w północno-zachodniej części Doliny Omo. Cała Dolina Omo staje się w ostatnich latach miejscem zintensyfikowanej migracji z innych regionów Etiopii. Proces ten dotyka również ziemie zamieszkane przez Chabu. Osadnicy przenikają przez terytoria ludności tubylczej wywołując obustronne napięcia i konflikt o ziemię.

Przemoc nasiliła się obecnie do tego stopnia, że prześladowania ofiarą których padają Chabu określa się coraz częściej mianem „wschodzącego ludobójstwa”. Według ostatnich doniesień co najmniej 24 członków ludu Chabu zginęło z rąk osadników we wrześniu 2014 roku, a wielu innych zmuszono do opuszczenia swoich domów. W jednym z ostatnich przypadków kobieta z ludu Chabu została zamordowana podczas opieki nad swoim młodym synem, ciężko rannym po wcześniejszym ataku. Pomimo, że rząd wysłał jednostki wojskowe do obszaru, te zrobiły niewiele aby powstrzymać przemoc.

Chabu walczą obecnie o uznanie ich za odrębny naród, co zapewniłoby im większą ochronę uwzględnioną w etiopskiej konstytucji. Osadnicy i urzędnicy samorządowi zainteresowani przejęciem terytoriów Chabu, starają się sabotować te działania.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Samuel Jiro Dira
Na podstawie: survivalinternational.org

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Afryka, Prawa Człowieka, Wojna i Przemoc i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s