Rząd Rosji zawiesił Organizację Ludów Arktyki

Nowe represyjne prawo przyjęte przez rosyjski rząd, a mające w domyśle zwiększyć kontrolę nad organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, uderza w pierwsze stowarzyszenia autochtonów działające na terytorium Rosji. Ministerstwo Sprawiedliwości nakazało zawieszenie na sześć miesięcy działalności RAIPON (Rosyjskiego Stowarzyszenia Rdzennej Ludności Północy), ponieważ, jak stwierdzono, statut organizacji nie jest zgodny z prawem federalnym.

 

RAIPON kilkukrotnie próbowało dokonać przeglądu swojego statutu i naprowadzić odpowiednie korekty, ale za każdym razem rząd odrzucał świeżo wprowadzone zmiany.

RAIPON powstał dwadzieścia dwa lata temu i dziś zrzesza 41 rodzimych grup z łączną populacją 270 tysięcy ludzi. Oficjalna organizacja pozwoliła na sformułowanie wspólnego głosu ludom tubylczym zamieszkującym najbardziej odległe i niegościnne obszary Rosji. RAIPON jest członkiem Rady Arktycznej i działa na międzynarodowym forum dla rządów i ludów Arktyki. Zawieszenie RAIPON przyszło w przeddzień posiedzenia Rady Arktycznej, na którym spodziewano się obecności przedstawicieli związku.

Kaganiec nałożony na RAIPON przez rosyjski rząd postrzegany jest jako próba zniszczenia opozycji wobec eksploatacji surowców naturalnych w syberyjskiej części Rosji. W sierpniu 2012 roku, Rosyjskie Stowarzyszenie Rdzennej Ludności Północy, poparło wniosek postulujący zakazanie eksploatacji ropy naftowej w regionach Arktyki, ważnych dla rozwoju i funkcjonowania tradycyjnej gospodarki rodzimych mieszkańców.

Na podstawie: survivalinternational.org, raipon.info

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Azja, Europa i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s