Blogerzy skazani za antypaństwową propagandę

Wietnamski sąd skazał trzech blogerów na kary wieloletniego więzienia za uprawianie „antypaństwowej propagandy”. Wśród represjonowanych znaleźli się: Nguyen Van Hai, alias Dieu Cay, skazany na 12 lat więzienia, była policjantka Ta Phong Tan, pozbawiona wolności na 10 lat oraz Phan Thanh Hai, który jako jedyny z trójki oskarżonych przyznał się do winy i usłyszał wyrok 4,5 roku bezwzględnego więzienia. Co więcej, po odbyciu kary, trójka skazanych spędzi kolejne 3-5 lat w areszcie domowym. Oskarżeni usłyszeli werdykt po procesie trwającym zaledwie kilka godzin.

Blogerzy zostali oskarżeni o prowadzenie propagandy przeciwko jednopartyjnemu ustrojowi państwa, na podstawie art. 88 kodeksu karnego, który nie pierwszy raz jest wykorzystywany do ścigania dysydentów. „Ich zbrodnie były szczególnie poważne, z wyraźnie określonym zamiarem wobec państwa” – oznajmił prezydent sądu Nguyen Phi Long. „… Nadużyli popularności internetu, aby publikować artykuły, które oczerniały wietnamskich przywódców, krytykowały komunistyczną partię i niszczyły zaufanie narodu do państwa” – uzasadniał dalej Long.

Rzekome wykroczenia, których mieli dopuścić się blogerzy, dotyczą artykułów zamieszczonych na zakazanej stronie „Klubu Wolnych Dziennikarzy”, jak również ich komentarzy na blogach, w których pisali o korupcji, niesprawiedliwości oraz krytykowali politykę zagraniczną Wietnamu. Dieu Cay, jeden z założycieli Klubu Wolnych Dziennikarzy, znany był ze swoich pism wzywających do poszanowania praw człowieka oraz reform demokratycznych. Regularnie krytykował także chiński rząd za jego roszczenia w stosunku do spornych wysp na Morzu Południowochińskim.

Reporterzy bez Granic, w rankingu dotyczącym wolności prasy, sklasyfikowali Wietnam na 172 miejscu na 179 zarejestrowanych państw. Rząd Wietnamu został szczególnie skrytykowany za systematyczne stosowanie cyber-cenzury.

 

 
Na podstawie: Al. Jazeera, talkvietnam.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s