Rdzenni mieszkańcy Arktyki przeciwko odwiertom

Grupa 30 rdzennych przedstawicieli wydała wspólne oświadczenie, w którym potępiła plany morskich odwiertów w Arktyce. Padło również wezwanie skierowane do rządów by te respektowały prawo ludów tubylczych do konsultacji w przypadku prac na ich tradycyjnych terytoriach. Apel wzywający do solidarności wszystkich ludów tubylczych Arktyki, przygotowano na międzynarodowej konferencji „Ropa w Arktyce: Badania oddziaływania na lokalne społeczności”, która odbyła się 14-16 sierpnia 2012 roku w Usinsku, w wewnątrz-rosyjskiej Republice Komi.

 

 

 

 

 

 

W wydanym dokumencie czytamy: „My, Ludy Północy zbyt długo doświadczałyśmy prześladowań naszych narodów i barbarzyńskiego niszczenia naszej ziemi. Nadszedł czas, by połączyć nasze siły i przeciwstawić spółkom naftowym zjednoczoną Arktykę. Muszą zmienić ścieżkę swojego postępowania i słuchać głosu rdzennych mieszkańców egzystujących na tych ziemiach. Ludy Północy nie dadzą się kupować za monety dziesięciocentowe i centy, i nie będą stać w milczeniu, podczas gdy firmy naftowe będą niszczyć naszą ojczyznę. Nasza kultura i historia nie mogą zostać kupione i zastąpione rurociągami i platformami wiertniczymi. Nasz sposób życia określa, kim jesteśmy. Będziemy go bronić i walczyć o naszą naturę i środowisko. Zbyt wiele wartości zostało zredukowanych i uzależnionych od hojności firm naftowych. Nasze prawa i zdolność do samodzielnego utrzymania, nie muszą być deptane przez niekończący się głód cudzych zysków. Nasze ziemie i kultura muszą zostać zachowane dla przyszłych pokoleń”.

W piśmie sygnatariusze przedstawili również następujące postulaty:

„- Jesteśmy za zakazem umiejscawiania jakichkolwiek platform wiertniczych na szelfie arktycznym. Nie możemy zaakceptować ryzyka ekologicznego i destrukcyjnego wpływów wycieków na nasze ziemie i morza. Nieodpowiedzialna praktyka firm naftowych wszędzie dostarcza nam wystarczająco dowodów potwierdzających, że wycieki ropy naftowej na morzach arktycznych będą nieuniknione. Jednocześnie nie istnieją skuteczne i sprawdzone metody umożliwiające zapobieganie im lub oczyszczanie zaistniałych wycieków ropy.

– Opowiadamy się za moratorium na poszukiwanie ropy naftowej w lądowej części Arktyki. Koncerny naftowe wielokrotnie udowadniały już, że nie mają szacunku do niczego prócz własnych zysków. Dopóki firmy naftowe i krajowe rządy w Arktyce nie wezmą odpowiedzialności za destrukcyjne oddziaływanie na środowisko, rdzenne ziemie muszą pozostać dla nich zamknięte.

– Wszelka ekstrakcja i uprzemysłowienie na rdzennych ziemiach powinny być wdrażane tylko na wyraźną zgodą narodów mieszkających na danej ziemi. Ponadto społeczności lokalne muszą skorzystać społeczne i ekonomicznie na wszelkim przemysłowym wydobyciu. Nie pozwolimy by Arktyka stała się kolejnym obszarem przemysłowym, zniszczonym przez kumulacje zysków dla przemysłu.”

W ostatniej strofie sygnatariusze pisma, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele rdzennych mieszkańców autonomicznego okręgu nienieckiego, z Republiki Komi i Grenlandii, wezwali całą ludność autochtoniczną zamieszkującą obszar Arktyki do poparcia przedłożonych postulatów.

Z racji ocieplenia klimatu i kurczącej się z każdym rokiem pokrywy lodowej w Arktyce, regiony bieguna północnego stały się przedmiotem pożądania i wyścigu krajowych rządów i koncernów naftowych. Rządy Kanady, USA, Rosji, Szwecji, Danii i Norwegii kłócą się o przynależną im strefę wpływów w Arktyce. Do nowych odwiertów w regionie przymierzają się z kolei Shell, Gazprom, BP i Statoil. Nowa geopolityczna rozgrywka, ochoczo podnoszona przez rynki finansowe i media głównego nurtu, ignoruje potencjalne niebezpieczeństwo ekologiczne w regionie oraz prawa 4 milionów mieszkańców strefy arktycznej do decydowania o losie swoich ojczyzn.

 

Na podstawie: intercontinentalcry.org, bsnorrell.blogspot.com, Censored News

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ameryka Północna, Azja, Europa, Okupacja i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s