Ogoni: Po nowych zabójstwach upomnimy się o niezależność

NIGERIA. 7 maja 2012 roku MOSOP (Ruch na rzecz przetrwania ludu Ogoni), zainicjował miesiąc pamięci o wolności Ogoni. Podczas dni wspomnień, będących hołdem dla ofiar różnych form kolonizacji, wojen i prześladowań, jakich doświadczyli członkowie tego ludu na przestrzeni ostatniego wieku, odbędzie się wiele imprez okolicznościowych: tradycyjne rytuały, nabożeństwa, sadzenie drzew – spotkania w klubach, kościołach i szkołach. Ruch na rzecz Przetrwania Ludu Ogoni (MOSOP) pełni rolę bezpartyjnej, kulturowej i niereligijnej organizacji zrzeszającej członków plemienia, stoi na straży prawa i wolności oraz stara się występować w roli rzecznika Ogoni na całym świecie.

Na początku maja, prezes i rzecznik MOSOP, Goodluck Diigbo ogłosił, że naród Ogoni – którego suwerenna niepodległość została naruszona przez Imperium Brytyjskie w 1901 roku – będzie dążył do ponownej niepodległości, tym razem względem Nigerii, jeżeli tylko znowu zostanie zagrożony mordem. Diigbo przypomniał, że wojna między Nigerią a Biafrą (1967-1970) toczyła się przede wszystkim oto kto powinien kontrolować bogactwa naturalne, zwłaszcza zasoby ropy naftowej na ziemiach Ogoni. Rzecznik MOSOP „ostrzegł świat”, że w przypadku wytoczenia innej, podobnej wojny domowej, lud Ogoni niezwłocznie ogłosi kres jego relacji z Nigerią. Podkreślił również, że obecnie prawo do autonomii i samostanowienia pozostaje warunkiem, który określa dalsze istnienie unii między Ogoni a Nigerią.

Miesiąc pamięci, który potrwa od 7 maja do 6 czerwca bieżącego roku, jest poświęcony przede wszystkim 30 tysiącom uchodźców, którzy zginęli podczas wojny domowej (1967-1970). W większości byli to: dzieci-żołnierze i pozostali poborowi wysłani na front bez treningu w enklawie Biafra, a także inni zamordowani podczas natarcia nigeryjskiego wojska. Goodluck Diigbo dodał, że obok ofiar wojny domowej, kolejne 3 tysiące Ogoni straciło życie z rąk nigeryjskich sił zbrojnych, na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, kiedy to od 1993 roku, centralny rząd rozpoczął kampanię zastraszania MOSOP. Wszystkie te dzieci, kobiety i mężczyźni – jak podkreślił Diigbo – stracili swoje życie za cenę wolności.

 

Na podstawie: newsvine.com, intercontinentalcry.org

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Afryka, Okupacja, Prawa Człowieka, Wojna i Przemoc i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s