Tragiczny los orangutanów na Sumatrze. Cargill współodpowiedzialny

Setki zagrożonych orangutanów na Sumatrze w zachodniej Indonezji może być wyniszczonych w ciągu następnych „kilku tygodni” jeśli tylko przedsiębiorstwa zajmujące się uprawą palmy oleistej będą kontynuować celowe wzniecanie pożarów w obrębie lasów bagiennych.

 

Jesteśmy w trakcie obserwacji globalnej tragedii” – ostrzega Ian Singelton, dyrektor programu ochrony sumatrzańskich orangutanów, według którego populacja tych człekokształtnych małp „ledwo wisi na włosku”. Szczególnie tragicznie przedstawia się historia orangutanów zamieszkujących sumatrzański las Tripa, na wybrzeżu prowincji Aceh. Jeszcze w 1990 roku żyło tutaj 3000 orangutanów, dzisiaj jest ich już tylko 200!

Obecny kompleks leśny liczy sobie zaledwie nieco ponad 12 tysięcy hektarów, spośród 60 tysięcy pierwotnych lasów Tripa. „Puszcza została zdegradowana” – zaznacza Singelton – ponieważ firmy nadzorujące plantacje palmy oleistej postanowiły osuszyć bagno. Tylko od marca 2011 roku odnotowano 92 pożary w sąsiedztwie kilku okolicznych gospodarstw olejowych. Pożary zmuszają orangutany do ucieczki, narażając je tym samym na porwanie lub śmierć z rąk ludzi. Inne osobniki umierają bezpośrednio w ogniu lub stopniowo, w rezultacie głodu i niedożywienia, będących następstwem redukcji, trawionych przez pożogę, źródeł pożywienia.

W latach 2004-2008 ogólna populacja orangutanów na Sumatrze została zredukowana o 14%. Proces ten postępuje w dalszym ciągu a jednym z głównych parametrów go napędzających jest rozwój plantacji palmy oleistej. Olej palmowy jest promowany jako tańsza alternatywa dla swoich substytutów spod znaku rzepaku i soi. Znajduje sobie szerokie zastosowanie: od przemysłu spożywczego, przez kosmetyki i środki higieny, na biopaliwach kończąc.

W ogniu krytyki znalazł się międzynarodowy koncern Cargill, po tym jak wyszło na jaw, iż pozyskuje on i sprzedaje olej palmowy, pochodzący z niszczenia sumatrzańskich lasów deszczowych. W ten sposób jeden z kluczowych partnerów sieci restauracji McDonald’s, uczestniczy w degradowaniu rzadkiego systemu ekologicznego Sumatry a pośrednio w zagładzie endemicznej flory i fauny.

Na podstawie: orangutan.org.au, Al. Jazeera, thejakartaglobe.com, rainforest-rescue.org

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Azja i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s