Nasilenie przemocy w Gambella

Rząd etiopskiego premiera Melesa Zenawiego z determinacją kontynuuje program tworzenia rozległych plantacji cukru i ryżu w różnych regionach kraju, okupiony polityką masowych przesiedleń rdzennych mieszkańców oraz ingerencją w ich kulturę, gospodarkę i prawo własności.

W regionie Gambella położonym przy granicy z Sudanem władze Etiopii na przestrzeni najbliższych trzech lat zamierzają dokonać ekspulsji 70 tysięcy członków plemion Anuak, Nuer i innych. Ostatni uchodźcy z ludu Anuak, donoszą o mobilizacji wojska i policji w Gambella, połączonej z nowymi przypadkami przemocy.

Według relacji świadków, by ułatwić ujarzmianie niezależnych społeczności, strona rządowa i inwestorzy celowo skłócają poszczególne plemiona, by ułatwić stopniowy proces przejmowania ich ziem. Członek plemienia Anuak, Okok Ojulu, który opuścił Gambellę jako uchodźca, informuje o niedawnym konflikcie między ludami Surma i Diji. Lokalny inwestor prawdopodobnie przekupił lub podburzył jedną ze stron do wszczęcia walki. Przez kolejne pięć dni dochodziło do starć między wojownikami z plemion Diji oraz Surma, znanego choćby z ceremonii donga, rytualnej walki na kije. Policja nie interweniowała by uśmierzyć konflikt. W trakcie konfrontacji spłonęły czterdzieści dwa domy i magazyny zboża położone we wsi ludu Surma. Członkowie plemienia zostali zmuszeni do opuszczenia swojej osady. Okok Ojulu uważa, że „rząd celowo wykorzystuje konflikty etniczne jako środek do przejęcia rdzennych ziem, i w konsekwencji, dalszej rozbudowy plantacji”.

W komunikacie prasowym ruchu solidarnościowego Nowej Etiopii (SMNE), Obang Metho przestrzega: „Nowe zagrożenia w Gambella piętrzą się coraz bardziej jako, że rządowe siły bezpieczeństwa, próbują zwiększyć federalną kontrolę nad regionem, poprzez nowe akcje przeciwko cywilom. Wiele osób uważa, że działania te mają na celu powstrzymanie pogłębiającego się protestu rdzennych mieszkańców”.

7 kwietnia 2012 roku, studentka z ludu Anuak, zupełnie bez powodu, została zastrzelona w mieście Gambella przez siły premiera Melesa Zenawiego. W kwietniu z rąk służb bezpieczeństwa zginął Owar Obala a przed kilkoma dniami porwany został, bez śladu, inny członek ludu Anuak, Omot Abook. Podobne akty przemocy powtarzają się z tendencją wzrostową wraz ze zwiększeniem obecności policji i wojska w regionie, z premedytacją prześladujących rolników Anuak. Inne przypadki okrucieństwa odnotowano w gminach Angela, Okuna i Dumbang, w których rząd próbuje zmusić do eksmisji setki lokalnych mieszkańców.

 

Zdjęcie: Judy McCallum
Na podstawie: culturalsurvival.org

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Afryka, Okupacja, Prawa Człowieka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s