Sudańska armia otoczyła w górach ludność Nuba

SUDAN. Zdjęcia satelitarne udostępnione przez Project Sentinel wydają się potwierdzać, wcześniejsze doniesienia, iż sudańskie siły zbrojne (SAF) otoczyły lokalną ludność z grupy etnicznej Nuba w górach, w prowincji Kordofan Południowy, i zamknęły wszystkie istniejące drogi ewakuacyjne użytkowane przez ludność cywilną do ucieczki przed ostrzałem artyleryjskim. Dyrektor ds. komunikacji organizacji Enough Project, Jonathan Hutson ostrzega, że otoczeni w górach, Nuba, są zagrożeni widmem czystek etnicznych.

Bieżąca kampania militarna prowadzona przez sudańską armię w Kordofanie Południowym i regionie Błękitnego Nilu są realizacją wcześniejszych zapowiedzi prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, który perorował, że w przypadku ogłoszenia niepodległości przez Sudan Południowy „nie będzie tolerancji w stosunku do lewicowych grup etnicznych i religijnych”. Informacje o bombardowaniach ludności cywilnej i prześladowaniach w Kordofanie Południowym docierają już od kilku miesięcy. Sudańscy oficjele odrzucają oskarżenia i działania zbrojne w regionie tłumaczą silną aktywnością rebeliantów. Deklaracje te pozostają bez pokrycia: w ostatnim kwartale 2011 roku siły powietrzne bombardowały obóz dla uchodźców. Członkowie ludu Nuba ponosili ciężkie straty przez wiele lat zanim jeszcze proklamowano niepodległość nowego państwa na południu. Obecne akty przemocy w Sudanie, w Kordofanie Południowym, spotykają się z równą obojętnością i brakiem reakcji ze strony członków społeczności międzynarodowej. Nuba, mówiący 60 różnymi językami, mogą liczyć jedynie na pomoc kilku organizacji pozarządowych.

Nasza historia w Sudanie jest długa, ale nie otrzymaliśmy naszych praw gdy Sudan ogłosił niepodległość, zaczęliśmy więc walczyć o nasze prawa. Obecnie rząd używa sił powietrznych do zabijania dzieci, kobiet i zwierząt, do niszczenia ziemi. Nasze dzieci płaczą i nikt nie może ich usłyszeć w ciemnych jaskiniach” – powiedział członek ludu Nuba w relacji dla serwisu Intercontinentalcry – „Szukamy pomocy. Ludzie na całym świecie nie wiedzą wiele o nas. Pytamy o drogę, aby pokazać światu, co się dzieje w górach Nuba”.

Przed przyszłym rozwojem sytuacji w górach, gdzie ukrywają się Nubowie ostrzega dyrektor wykonawczy Enough Project, John C. Bradshaw: „Stany Zjednoczone wraz ze wspólnotą międzynarodową muszą działać szybko, by wypełnić własne zobowiązania do ochrony ludności Nuba, która jest bombardowana i spychana w kierunku głodu przez własny rząd. Sudan wydaje się być bliski podjęcia na pełną skalę, ostatecznego szturmu na dolinę Kauda i jej okolice, gdzie Nuba schronili się w jaskiniach i są odcięci od pomocy humanitarnej”.

 
Zdjęcie: Alan Boswell

 
Na podstawie: Al. Jazeera, sudanreeves.org, intercontinentalcry.org, enoughproject.org, mcclatchydc.com
 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Afryka, Okupacja, Wojna i Przemoc i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s