Nakaz aresztowania sudańskiego ministra obrony

HOLANDIA, SUDAN. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), Luis Moreno-Ocampo wydał nakaz aresztowania obecnego ministra Sudanu, Abdelrahima Mohameda Husseina. Zdaniem pozywającego, Hussein jest odpowiedzialny za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, popełnione w zachodnim Sudanie od sierpnia 2003 r. do marca 2004 r. W okresie tym sudański polityk nadzorował ataki na ludność cywilną w co najmniej sześciu wioskach w zachodnim Darfurze. Wsie były otaczane, bombardowane przez sudańskie lotnictwo, po czym następował atak lądowy przez połączone siły wojska i milicji dżandżawidów. Oświadczenie wydane przez Moreno-Ocampo podkreśla, że „dowody wskazują, że nad tą polityką państwa czuwał osobiście pan Hussein, zapewniając koordynacje ataków przeciwko cywilom”.

Jeżeli prokuratorski nakaz zostanie ostatecznie zaakceptowany przez MTK, to liczba osób oskarżonych lub podejrzewanych o zbrodnie wojenne przez trybunał w Hadze wzrośnie do sześciu. Najwyższym rangą wśród nich jest prezydent Sudanu, Omar al-Bashir, oskarżany o osobistą odpowiedzialność za trzy przypadki ludobójstwa, pięć zbrodni przeciwko ludzkości i inne zbrodnie wojenne.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w Darfurze zginęło 300 tysięcy ludzi od momentu wybuchu konfliktu w zachodnim Sudanie w 2003 roku, kiedy to rebelianci pochodzący z mniejszości etnicznych chwycili za broń aby zrzucić dominacje centralnego rządu w Chartumie. Spośród czterech milionów ludzi wysiedlonych ze swoich domów, 100 tysięcy zmarło z przyczyn związanych z uchodźstwem, jak np. głód. Moreno-Ocampo oskarża Bashira o to, że wydał osobiste polecenie wyniszczenia trzech grup etnicznych: Fur, Masalit i Zaghawa.

Na podstawie: Al-Jaazera

Ten wpis został opublikowany w kategorii Afryka, Prawa Człowieka, Wojna i Przemoc i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s