Ekspansja górnictwa zagraża 200 wioskom Adivasi

INDIE. Ekspansja odkrywkowych kopalni węgla kamiennego w północnej części stanu Jharkhand, w dolinie Karanpura w Indiach, stanowi poważne zagrożenie dla życia rdzennej ludności plemiennej Adivasi, lokalnego środowiska i dziedzictwa kulturowego sięgającego ponad 8000 lat wstecz. Według organizacji FIAN International, w Karanpura przewidziano utworzenie dwudziestu nowych kopalni, które będą emitować do środowiska chmury szkodliwego pyłu, prowadząc ostatecznie do zanieczyszczeń wody i źródeł pożywienia.

Jednym z przykładów wdrażanych projektów górniczych jest kopalnia Purnadih, należąca do Central Coaldfields Limited (CCL), spółki zależnej od państwowego przedsiębiorstwa Coal India Limited (CIL). W celu oczyszczenia terenu pod Purnadih, rząd Indii przeprowadził eksmisje na pełną skalę dwóch wiosek: Dembua i Baseriya, zamieszkanych przez rdzennych mieszkańców. Odkąd kopalnia rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 2009 roku, mieszkańcy obu osad byli zmuszeni żyć w oparach toksycznego pyłu węglowego, rozpraszanego w wyniku rutynowych wybuchów w kopalni. Fundamenty wielu domów, jak na przykład w miejscowości Kusum Tola, zaczęły pękać, także w rezultacie detonacji materiałów wybuchowych. Obecnie trwają przygotowania pod trzecią eksmisję, która obejmie ludzi z Kusum Tola.

Ogólne zagrożenie ekspansji w Jharkhand wykracza dalece poza pojedyncze wioski. W rzeczywistości swoista wewnętrzna kolonizacja na ziemiach rdzennej ludności Adivasi, zagraża dwustu wioskom w północnej części doliny Karanpura: dostępowi do ziemi i wody pitnej, stylowi życia, świętym miejscom i tradycjom kulturowym.

W obrębie doliny Karanpura znajduje się wiele stanowisk rytualnej sztuki naskalnej, wywodzącej się z okresu sprzed 8000 lat i zbiegającej się w czasie z początkiem cywilizacji Damodar. Między innymi z tego powodu, obszar ten znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obok spuścizny kulturowej i historycznej, Dolina Karanpura należy do jednych z najbardziej urodzajnych regionów rolniczych w całych Indiach. Na jej łonie mieszczą się również siedliska i szlaki migracyjne zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak tygrysy i słonie.

Dramatyczna przyszłość rysująca się przed Doliną Karanpura jest częścią szerszego procesu ekspansji i kolonizacji na ziemiach plemiennych ludności Adivasi, trwającej od 60 lat. W okresie tym, w całych Indiach wysiedlenia i eksmisje w rezultacie wdrażania programów rozwojowych (budowa tam na rzekach i kopalni), dotknęły 40 milionów ludzi, z czego około połowę stanowili rdzenni mieszkańcy. Nie zważając na prawa i tradycje lokalnych społeczności, kolejne rządy Indii, faworyzując sektor przemysłowy, realizują masowe projekty eksploatacji boksytu, węgla i uranu. W październiku 2011 roku na zaproszenie Amnesty International do Polski przybył dr Felix Padel, mieszkający w Indiach antropolog, żywo zaangażowany w obronę praw rdzennej ludności Adivasi. Podczas spotkania ze słuchaczami szeroko omówił problemy z jakimi boryka się ludność plemienna w Indiach, próby inkryminowania mieszkańców poprzez łączenie ich z ruchem maoistowskim oraz problem dystrybucji aluminium (Indie-Londyn), jednego z metali determinujących ekspansję na ziemie Adivasi.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Collin Key
Na podstawie: intercontinentalcry.org, fian.org
Wiadomość ukazała się także na www.wolnemedia.net

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Azja, Okupacja, Prawa Człowieka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s