Kopalnie żelaza zagrożą kulturze pasterskiej Saami

SZWECJA. Dwie społeczności ludu Saami (Samów) zapowiedziały, że zrobią wszystko co w ich mocy, aby powstrzymać przedsiębiorstwo górnicze pragnące wykorzystać ich tereny pasterskie na północy Szwecji. Społeczności Saami z Girjas i Laevas niedawno dowiedziały się, że Kirusa Iron AB, spółka całkowicie zależna od australijskiego przedsiębiorstwa Scandinavian Rescoures Ltd., chce utworzyć dwie odrębne kopalnie w dolinie rzeki Kalix. Oba miejsca znajdują się na ziemiach ludu Saami i obejmują terytoria pasterskie oraz obszar europejskiej sieci ochrony przyrody Natura 2000.

Ingemar Blind reprezentujący wspólnotę Saami z Girjas przestrzegł: „Kopalnie te będą mieć katastrofalne skutki dla społeczności Saami i całkowicie podważają możliwość kontynuowania hodowli reniferów na naszych własnych ziemiach. To otworzyłoby także niezabudowane obszary górskie na inwestycje zagranicznych deweloperów, których jedynym celem jest zarabianie pieniędzy dla swoich międzynarodowych akcjonariuszy”. W sukurs podąża mu przedstawiciel gminy Leavas, Tor-Erik Huuva: „Zrobimy wszystko żeby zatrzymać krótkoterminową grabież naszych gór. Wiemy też, że inne zainteresowane strony w regionie są tego samego zdania: wiedzą, że środowisko naturalne zostanie trwale zniszczone”.

Saami z Girjas i Laevas otrzymali poparcie dwóch kluczowych organizacji Saami: Rady Sami oraz Narodowego Związku Szwedzkich Saami (Svenska Samernas Riksförbund, SSR). „Planowana eksploatacja Kirusa Iron naruszałaby podstawowe prawa hodowców reniferów Saami” – zauważa Mattias Åhrén, głowny prawnik Rady Saami – „Zgodnie z prawem szwedzkim i międzynarodowym społeczności posiadają prawa własności do ziem. Dodatkowo, hodowla reniferów jest chroniona na mocy prawa do kultury”. Rdzenne organizacje wspierające lokalne społeczności wyraziły zaniepokojenie stanowiskiem wszystkich tych, którzy popierają plany Kirusa Iron AB, gdyż oni także tym samym przyczyniają się do łamania praw człowieka.

Saami (Samowie) to rdzenni mieszkańcy Skandynawii. Ich tradycyjne ziemie rozciągają się na obszarze Szwecji, Norwegii, Finlandii i Rosji. W Szwecji mieszka szacunkowo 17 tysięcy członków tej grupy etnicznej.

Na podstawie: http://www.minesandcommunities.org; intercontinentalcry.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Prawa Człowieka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kopalnie żelaza zagrożą kulturze pasterskiej Saami

  1. I to się dzieje w kraju, gdzie się dba o obywatela. Ale Saami są chyba obywatelami drugiej kategorii. Zwłaszcza, że nie zamieszkują na stałe jednego terenu lecz są koczownikami. Dlatego nie wiem czy podane powyżej dane co do ich liczby w Szwecji są prawdziwe. Trudno jest chyba oszacować liczbę ludzi, którzy raz są na danym terenie a w innej porze roku są np. w Rosji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s