Buszmeni chcą zbojkotować spis powszechny

BOTSWANA. Buszmeni ogłosili plan bojkotu krajowego spisu powszechnego, w proteście przeciwko rządowej odmowie zapewnienia im dostępu do lokali wyborczych, podczas ostatniego głosowania w Botswanie.

Ponad 400 Buszmenom odmówiono prawa do udziału w wyborach w 2009 roku. Pięć społeczności, żyjących w wewnątrz Central Kalahari Game Reserve (CKGR), zupełnie pominięto w spisie wyborców. Rzecznik Buszmenów powiedział: „To pokazuje, że rząd nie uznaje nas za ludzi. Dlaczego więc chcą nas liczyć? Powinni liczyć swoich ludzi i zostawić nas w spokoju”.

Decyzja Buszmenów jest bezpośrednim rezultatem długiej historii represji ze strony botswańskiego rządu. Dopiero w styczniu 2011 roku, Sąd Najwyższy Botswany, uznał prawo Buszmenów z CKGR do korzystania z odwiertów i ujęć wody pitnej, zlokalizowanych na terytorium przodków. Wcześniej rząd Botswany zabronił Buszmenom korzystania z wody i dokonał bezprecedensowych eksmisji społeczności w 2002 roku. Prezydent Botswany, Ian Khama wielokrotnie odnosił się z pogardą do Buszmenów nazywając ich archaiczną fantazją, pierwotnymi, prymitywnymi oraz uwstecznionymi

 

Na podstawie: survivalinternational.org

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Afryka, Prawa Człowieka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Buszmeni chcą zbojkotować spis powszechny

 1. marta pisze:

  Witaj,

  Zostawiam komentarz w celu nawiązania kontaktu. Na stronę tą trafiłam przez Twoje inne artykuły- które czytałam jednym tchem- mianowicie te dotyczące gazu łupkowego i łamania praw człowieka. Jestem członkinią kolektywu Syrena w Warszawie, jest to grupa wolnościowa, obecnie głównie zajmujemy się wspieraniem lokatorów w walce o ich prawa w świetle nieludzkiej reprywatyzacji, również wspieramy imigrantów, lokalną społeczność. Mieszkamy i prowadzimy otwarte centrum społeczne w przejętej przez nas kamienicy na śródmieściu- tutaj organizujemy dyskusje, warsztaty rowerowe i plastyczne, prowadzimy otwartą bibliotekę, wolny uniwersytet, gotujemy obiady dla sąsiadów, prowadzimy dyżury dla lokatorów m. in. Także włączamy się w opór przeciwko podwyżkom wprowadzanym przez władze miasta, w tym tygodniu organizujemy spotkanie z działaczmi International Solidarity Movement, o Flotylli i obecnej sytuacji w Gazie i na Zachodnim Brzegu.

  Pare tygodni temu, przyjechała do Warszawy grupa mieszkańców Rogowa (pod Zamościem), gdzie rozpoczęto testy sejsmiczne w celu ocenienia zasobów gazu łupkowego. Mieszkańcy byli przerażeni, ściany w domach im popękały, czarna woda zaczęła się lać z kranów, byli zmuszeni zgodzić się na owe testy. Do Warszawy przyjechali aby spotkać się z Jose Bove, francuskim działaczem praw rolników, który zachęcał ich do walki z firmami, do zorganizowania się, do wymuszenia moratorium na łupki. Wrócili do siebie z filmem Gasland, który planowali puścić na spotkaniu starostwa.

  My również byliśmy wstrząśnięci ich doświadczeniami i chcielibyśmy wesprzeć ich walkę. Zaczęliśmy zbierać informacje o gazie łupkowym, jego wydobyciu, przestępczych firmach które już otrzymały koncesje w Polsce- na razie mamy pare pomysłów; chcielibyśmy zorganizować otwarte spotkanie z projekcją filmu Gasland u nas, w celu naświetlenia sytuacji i zainspirowania ludzi do aktywnego sprzeciwu. Piszę więc na pierwszym miejscu aby zaprosić Cię do udziału w tej dyskusji- myślę że research który dokonałeś śledząć Chevron i Talisman jest niezmiernie wartościowy, i dużo wniósłby do takiej dyskusji (na dzień dzisiejszy nie mam pomysłów na innych dyskutantów- może Ty masz? Na spotkaniu z mieszkańcami Rogowa była dziennikarka GW która chicała się zająć sprawą ale GW blokowała jej artykuł -!-, może udałoby się ją zaprosić). Na razie nie mamy konkretnej daty, ale czym prędzej tym lepiej. Czy byłbyś chętny wpaść do Warszawy? Jest u nas nocleg i jedzenie.

  Oprócz spotkania, chcielibyśmy przygotować ulotki- w stylu małych książeczek- o gazie łupkowym. Czy zgodziłbyś się na opublikowanie Twoich artykułów? Fundusze niestety mamy bardzo ograniczone i wszystko robimy sami, ale myślę że dobrze by wyszło i też że bardzo przydałaby sie informacja w formie fizycznej do rozdawania, może nawet mógłby to być zine z ilustracjami. Także mamy pomysł wyjazdu do Rogowa i innych miejscowości aby wesprzeć ludzi tam na miejscu. Mam nadzieję że będziesz w stanie wpaść do nas, do Warszawy, myślę że spotkanie mogłoby zaowocować konkretnym działaniem. Z naszej strony jesteśmy bardzo chętni, a wymagałoby to sporo pracy.

  Do usłyszenia, mam nadzieję!
  Serdeczności,
  marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s