Birmańskie wojsko nęka wioski ludu Rohingya

Najnowsze raporty z północnego regionu Arakan alarmują, że birmańskie wojsko oraz graniczne siły bezpieczeństwa NaSaKa penetrują wioski ludu Rohingya i torturują jej mieszkańców, pod pretekstem kolaboracji z powstańczymi siłami zbrojnymi.

Chris Lewa, przewodniczący Arakan Project, który współpracuje ze społecznościami Rohingya powiedział, że naczelnik jednej z wsi został oskarżony o zatajanie przebiegu rozmów z powstańcami i aresztowany wraz z grupą swoich krewnych. Funkcjonariusze sił bezpieczeństwa NaSaKa, odpowiedzialnych za ochronę granicy z Bangladeszem, wkroczyli do wsi Khamaung Zeik gdzie zniszczyli dwa domy oraz aresztowali bliżej nieokreśloną liczbę kobiet i dzieci. Lewa, powołując się na lokalne źródła informacji powiedział, że naczelnicy wsi Khamaung Zeik oraz Tha Aung Pyay zostali poddani ciężkim torturom, po czym przeniesiono ich do siedziby NaSaKa. Tam przesłuchania trwały w dalszym ciągu.

Zdaniem serwisu informacyjnego Kaladan Press aresztowano łącznie około 17 osób. Według niepotwierdzonych informacji, w tym gronie znalazło się miesięczne dziecko, które zmarło po tym gdy zostało kopnięte przez jednego z żołnierzy.

W stanie Arakan mieszka największa populacja muzułmańska w Birmie. Dominują nastroje antyrządowe, zwłaszcza wśród prześladowanej mniejszości Rohingya. W przeszłości w regionie funkcjonowały grupy mudżahedinów ale ich aktywność zanikła po 1962 roku, kiedy zamach stanu zapoczątkował dyktaturę junty wojskowej w Birmie. Od tego czasu setki tysięcy Rohingya zbiegło z tego kraju, znajdując azyl w obozach dla uchodźców w sąsiednim Bangladeszu.

Na podstawie: Democratic Voice of Burma, Kaladan Press

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Azja, Prawa Człowieka, Wojna i Przemoc i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s